نکات مهمی که برای استفاده صحیح از شوینده‌ها باید بدانید

وقتی زمان تمیز کاری فرا می رسد، همه ما می خواهیم تا آن را به شکلی موثر و کارآمد انجام دهیم. انواع و اقسام محصولات و ابزار مرتبط در بازار وجود دارد که به شما در این راه کمک می کنند تا هرگونه ویروس و میکروب و آلودگی را از بین ببرید.

نظافت آشپزخانه 1

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نمناک، مواد شوینده در انواع مختلفی برای تمیزکردن جاهای مختلف وجود دارد اما برای کسب نتیجه بهتر باید به نکات مهمی برای استفاده صحیح از انواع مواد شوینده را رعایت کنید.

شاید تعجب کنید اگر متوجه شوید که بسیاری از آن ها را اشتباه استفاده کرده و نتیجه ای را که باید کسب نمی کنید بنابراین قبل از شروع به تمیزکاری، چند دقیقه زمان بگذارید تا کارهایی که در این مطلب گفته ایم را انجام دهید.

 • برچسب محصول را بخوانید زیرا مقدار، میزان مصرف و اطلاعات ایمنی را ذکر کرده است.
 • دستورالعمل ها را دنبال کنید.
 • انقضای محصول را بررسی کنید زیرا برخی از آن ها با منقضی شدن، اثربخشی خود را از دست می دهند.
 • هنگام استفاده از محصولات، تهویه مناسبی را در نظر بگیرید.
 • برای محافظت از پوست خود از دستکش وعینک محافظ استفاده کنید.
 • محصولات تمیز کننده را با یکدیگر مخلوط نکنید زیرا می توانند بخارهای سمی تولید کنند.
 • دستان خود را پس از استفاده از هر نوع ماده تمیز کننده با صابون و آب گرم بشویید.

روش صحیح استفاده از انواع شوینده‌ها و تمیزکننده‌ها

به منظور کسب بهترین نتیجه نکاتی که در ادامه آمده است را برای هر محصول دنبال کنید:

۱- دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده

دستمال های ضد عفونی کننده اگر به درستی استفاده شوند می توانند محیطی امن و عاری از هرگونه آلودگی را برای شما فراهم کنند. برچسب های توضیح محصول را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که دستمال ضدعفونی کننده مخصوص و مناسب سطوح را انتخاب کرده اید.

مواد ضدعفونی کننده این دستمال ها باید حداقل ۴-۵ دقیقه روی سطح بماند تا ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد. سعی کنید از یک دستمال ضدعفونی کننده برای تمام سطوح استفاده نکنید زیرا فایده ای نخواهد داشت.

دستمال مرطوب های ضدعفونی کننده تا ۲ سال انقضا دارند، چنانچه حین استفاده به قدر کافی مرطوب نیستند می توانید با افزودن الکل ایزوپروپیل ۷۰ درصد آن را احیا کنید. فقط توجه داشته باشید که قبل از استفاده از دستمال، اجازه دهید الکل به خوبی جذب آن شود.

برای استفاده و موثر بودن اثر ضدعفونی کنندگی این دستمال، از خشک بودن و تمیزی سطح اطمینان حاصل کنید و به عبارتی دیگر، اگر مواد غذایی یا چربی روی سطح مورد نظر چسبیده اند، ابتدا آنجا را با آب و صابون تمیز کرده و سپس از دستمال ضدعفونی کننده استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که اگر کودک به سطح ضدعفونی کننده دسترسی دارد؛ اجازه دهید سطح ضد عفونی شده خشک شود و سپس با آب شستشو دهید.

۲- اسپری‌های ضدعفونی‌کننده

برای موثر واقع شدن اسپری‌های ضد عفونی کننده نیز همانند دستمال ضدعفونی کننده، لازم است ابتدا سطح را کاملا از محلول خیس کنید تا میکروب ها از بین بروند.

برای اسپری های آئروسل مانند اسپری تمیز کننده لیزول و اسپری ضدعفونی کننده میکروبن ۲۴ که می توانند در هردو سطح سخت و نرم مورد استفاده قرار گیرند و به شدت هنگام استفاده از این شوینده ها باید نکات ایمنی را رعایت کنید، سطوحی که خیلی آلوده هستند را پاک کنید.

اسپری را ۱۵-۲۰ سانتی متر با فاصله از سطح و به مدت ۳۰ ثانیه بپاشید تا سطح آن مرطوب شود. توجه کنید سطوحی که برای آماده سازی غذا استفاده می کنید را پس از خشک شدن، حتما با شیرین بشویید وبا یک دستمال میکروفایبر تمیز خشک کنید.

برای اسپری های ضدعفونی کننده غیر آئروسل نیز همین توصیه ها را دنبال کنید. این اسپری ها باید حداقل ۵ دقیقه روی سطوح بمانند تا موثر واقع شوند. برچسب استفاده از محصول را بخوانید زیرا بسیاری از آن ها را نمیتوان در سطوح چوبی، روغنی یا چرمی استفاده کرد.

۳- آب ژاول (سفیدکننده کلردار)

آب ژاول یا هیپوکلریت سدیم یکی از موثر ترین مواد ضدعفونی کننده می باشد که برای تصفیه آب، ازبین بردن شپشک در بیمارستان و سفید کردن لباس های لکه دار استفاده می شود. آب ژاول در عین مقرون به صرفه بودن، بسیار قدرتمند است اما باید همراه با آب با غلظت مناسب استفاده شود تا بهترین نتیجه به دست آید . این محصول به نور و دما حساس است.

گرمای بیش از حد بر ثبات محصول اثر می گذارد بنابراین مهم است که آن را دریک بطری مات و در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. پس از بازکردن درب محصول تا ۱۲ ماه می توانید از آن استفاده کنید زیرا پس از این مدت باعث آسیب بیش از حد شده و در ضدعفونی و نظافت موثر نخواهد بود.

قبل از خرید، برچسب روی آن را بخوانید زیرا همه فرمول های آن قوی نبوده و برای ضد عفونی کردن سطوح مناسب نمی باشند.

هشدار: هرگز آب ژاول را با آمونیاک، سرکه و الکل ترکیب نکنید زیرا یک واکنش شیمیایی سمی ایجاد کرده که علاوه بر سطوح، بر ریه های شما نیز آسیب می رساند و می تواند باعث مرگ شود.

۴- سرکه سفید مقطر

سرکه سفید مقطر پاک کننده ای غیر سمی است که توسط بسیاری از افراد ترجیح داده می شود. با وجود اینکه سرکه در ازبین بردن برخی از باکتری ها موثر است اما یک ضدعفونی کننده ثبت شده در سازمان حفاظت از محیط زیست نبوده و نمی تواند برخی از گونه های خطرناک باکتری را از بین ببرد.

برای استفاده خانگی از این محصول باید آن را با آب مخلوط کرد تا در از بین بردن لکه ها موثر باشد.

از استفاده سرکه روی سطوحی چون اپن آشپزخانه و کف هایی از جنس گرانیت، مرمر و کوارتز خودداری کنید زیرا تبدیل به ماده ای خورنده شده و باعث ساییده شدن سنگ می شود. سرکه همچنین می تواند به دوغاب های درزگیر و سطوح چرمی آسیب برساند.

نکات مهمی که برای استفاده صحیح از شوینده‌ها باید بدانید

۵- هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید سفید کننده ای ملایم است که می تواند در از بین بردن لکه های لباس و سطوح منزل به شما کمک کند. این محلول با غلظت های ۳-۱۰ درصد موجود می باشد وبرای تمیز کردن و ضدعفونی خانگی بسیار مفید است.

پراکسید هیدروژن حاوی مولکول های هیدروژن و اکسیژن ناپایدار است و به همین دلیل باید در یک بطری قهوه ای تیره برای پیشگیری از قرار گرفتن در معرض گرما، نور و هوا نگهداری شود؛ در غیر این صورت مولکول های آن به آب تبدیل شده و اثری نخواهد داشت. پراکسید هیدروژن را می توان تا ۶ ماه پس از بازکردن درب آن به شرطی که شرایط فوق رعایت شود، نگهداری کرد.

از آنجایی که این محلول خاصیت سفید کننده دارد، هرگز آن را روی پارچه و فرش های تیره استفاده نکنید زیرا موجب از بین رفتن رنگ آن خواهد شد.

۶- شوینده‌های لباسشویی

یکی از اشتباهات رایج حین استفاده از شوینده های لباسشویی آن است که ممکن است بیش از مقدار لازم مصرف شوند. استفاده بیش از حد از مواد شوینده اثر چسبنده ای روی پارچه ها ایجاد می کند که بوی بدی را ایجاد و باعث به دام انداختن باکتری ها می شود و حتی می تواند خاک بیشتری را حین پوشیدن لباس جذب کند. بنابراین قبل از استفاده، برچسب های محصول را بخوانید تا بهترین مقدار را متناسب با حجم لباسشویی و نوع ماشین لباسشویی خود مصرف کنید.

اگر چه این محصولات مضر نیستند اما اگر به مدت طولانی نگهداری شوند می توانند اثربخشی خود را از دست بدهند. می توانید تا یک سال از آن ها نگهداری کنید.

۷- ضدعفونی‌کننده‌های لباسشویی

اینکه از آب ژاول، روغن کاج یا ضدعفونی کننده فنلی لیزول برای ازبین بردن باکتری های لباسشویی استفاده می کنید مهم نیست بلکه مهم آن است صرفا وقت و هزینه خود را هدر می دهید.

برای ضد عفونی کردن لباس و ملحفه از نوع ضدعفونی کننده مناسب با پارچه خود استفاده کنید و برچسب های محصول را دنبال کنید.

محلول آب ژاول باید در طول چرخه آبکشی با استفاده از گرم ترین آب و مناسب با پارچه به ماشین لباسشویی اضافه شود.

روغن کاج یا ضدعفونی کننده های فنلی نیز باید در طول چرخه آبکشی اضافه شوند و لباس حداقل ۱۵ دقیقه در محلول ضد عفونی و آب شستشو باقی بماند تا بیشترین باکتری ها را ازبین ببرد.

۸- تمیزکننده‌های فر و اجاق گاز

تمیزکننده های فر و اجاق گاز اغلب سمی ترین پاک کننده ها می باشند. خوشبختانه تولید کنندگان فرمولی از این محصول را تولید کرده اند که کمی از سمیت آن ها کاسته شده است.

از محصولات امروزی باید روی فر واجاق گاز سرد استفاده کرد زیرا گرم بودن آن ها باعث بدتر شدن بخارهای سمی آن می شود. بنابراین مهم است که برای تمیز کردن وقت بگذارید و حداقل ۲ ساعت یا یک شب صبر کنید تا با مسواک و برسی نرم به راحتی تمیز شوند.

همانطور که پاک کننده را روی چربی های اجاق گاز و فر پاک می کنید، اسفنج یا پارچه را مرتبا در آب تمیز بشویید تا از توزیع مجدد چربی پیشگیری شود.

۹- تمیزکننده‌های حمام

وقتی زمان تمیز کاری وان، دوش، روشویی و پیشخوان های حمام است باید صبرداشته باشید. اسپری تمیز کننده را روی محل مورد نظر پاشیده و حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید تا کارتان با یک اسفنج به راحتی انجام شود زیرا مواد سورفاکتانت و تمیز کننده وقت لازم برای نفوذ به مواد معدنی و آلودگی های صابونی خواهند داشت.

به جای اسفنج سلولزی، برای تمیز کردن سطوح از دستمال میکروفایبر یا یک برس نرم و مویی استفاده کنید.

۱۰- تمیزکننده‌های دستشویی

قبل از شروع به تمیز کاری ابتدا ماده تمیز کننده را روی کاسه توالت بریزید! محصولی را انتخاب کنید تا به راحتی زیر لبه کاسه برود و تمیز کند. اگر برای دستشویی فرنگی نیز استفاده می کنید پس از اعمال ماده تمیزکننده درب آن را ببندید. حال به سراغ قسمت خارجی توالت رفته و آن را با تمیز کننده ضد عفونی کنید.

در نهایت به سراغ کاسه توالت رفته و آن را تمیز کنید. پس از اعمال پاک کننده ها روی سطح مورد نظر کمی صبر کنید تا موثر واقع شوند، در این صورت نیازی به زحمت زیاد برای پاک کردن نخواهید داشت.

۱۱- پاک‌کننده‌های پنجره

برای تمیز کردن پنجره و آیینه همیشه از بالا کار خود را شروع کنید و به پایین بیایید. با این کار می توانید لکه هایی که از قبل تمیز نشده اند را ببینید.

مهم تر از مارک شیشه پاک کن یا محلول خانگی، همان چیزی است که برای پاک کردن و خشک کردن پنجره استفاده می کنید. پارچه ها و حوله های کاغذی پرزدار را رها کنید و از کاغذ روزنامه و دستمال میکروفایبر استفاده کنید.

۱۲- تمیزکننده‌های کف

قبل از استفاده از محصولات تمیزکننده کف، خواندن برچسب آن را فراموش نکنید. این که آیا باید با آب مخلوط شوند یا خیر و اینکه برای کفپوش شما ایمن است یا خیر ، بسیار مهم می باشد.

هرگز کفپوش هایی به جز سنگ، کاشی و سرامیک را بیش از حد با محلول پاک کننده خیس نکنید. زیرا ممکن است تارهای چوبی و لمینیت را نرم کرده و چسب های وینیل کف را نیز خراب کنند.

۱۳- اسفنج، دستمال، تی و ابزارهای تمیزکاری

اگر از ابزارهایی استفاده می کنید که مملو از گرد و غبار، خاک و باقی مانده محصولات تمیز کننده چسبنده شده اند، آن ها را کنار بگذارید و از تمیزترین ابزارها استفاده کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

 • ۱۰ ترفند عالی برای اینکه خانه‌تان همیشه تمیز و مرتب باشد
 • لوازمی که نباید در کابینت زیر سینک آشپزخانه گذاشت

کد خبر 817399

 • ترفندهای ساده‌ای که زندگی را برایتان راحت‌تر می‌کند

 • نکات مهمی که برای استفاده صحیح از شوینده‌ها باید بدانید

 • حکم استقلال؛ کسر ۶ امتیاز و ۶۰ میلیارد جریمه باید باشد | منتظر اختلاف بیشتر با پرسپولیس هستند

 • سورپرایز AFC برای سرخ‌ها؛پرسپولیس به جام جهانی باشگاه‌ها در آمریکا می‌رود |‌ دلیل انتخاب سرخ ها

 • دلیل بارش کم باران و برف در ایران نسبت به ترکیه | صحبت های مهم رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست

 • ما عاشق جنگ مستقیم با آمریکا و اسرائیل هستیم | ما منتظر حمله آمریکا هستیم | ببینید

 • پشت صحنه سکانس جوان شدن زلیخا ؛ مصطفی زمانی به هق هق افتاده بود | فیلم

 • پرسپولیس برای رده چهارم یا پنجم بجنگد! | تراکتور هم امسال بالاتر از پرسپولیس در جدول قرار می‌گیرد

 • مرز ایران با افغانستان مسدود می شود؟ | خبر مهم ارتش درباره پایش مرزها | ماجرای دیوار مرزی زابل به کجا رسید؟

 • پیام دختر پژمان بازغی به شهاب حسینی | برای من شهاب حسینی بودید ولی…

 • چرا برف نمی‌آید ؛ اعلام دلایل فعال نشدن سامانه های بارشی در ایران | دخالت کشورهای دیگر در بارش‌ها با سلاح «هارپ»؟ | کارشناسان هواشناسی افسرده شده اند!

 • همه نفتکش‌ها را غرق خواهیم کرد | پالایشگاه‌های نفت و گاز را می‌زنیم ‌| زمستان اروپا و آمریکا در راه است

 • دلیل بارش کم باران و برف در ایران نسبت به ترکیه | صحبت های مهم رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست

 • ما عاشق جنگ مستقیم با آمریکا و اسرائیل هستیم | ما منتظر حمله آمریکا هستیم | ببینید

 • یحیی گل محمدی دیگر دانش فنی ندارد که در پرسپولیس ارائه کند | بروند و از علی دایی یاد بگیرند که… | بگویند چرا آل کثیر و عبدی را رد کردند؟

 • اطلاعیه مهم فراجا درباره انتشار یک کلیپ

 • معاون باشگاه پرسپولیس رسما استعفا داد

 • مرز ایران با افغانستان مسدود می شود؟ | خبر مهم ارتش درباره پایش مرزها | ماجرای دیوار مرزی زابل به کجا رسید؟

 • پرسپولیس برای رده چهارم یا پنجم بجنگد! | تراکتور هم امسال بالاتر از پرسپولیس در جدول قرار می‌گیرد

Posted in دسته‌بندی نشده.

دیدگاهتان را بنویسید